top of page
Szukaj

Białko

Białko stanowi jeden z podstawowych składników odżywczych. Spełnia głównie funkcję budulcową, ale białka służą również do katalizowania reakcji zachodzących w organizmie, a także mogą być nośnikiem dla niektórych witamin i składników mineralnych.


Budowa białka


Białka są zbudowane z łańcuchów aminokwasowych. Aminokwasy dzielą się na endogenne i egzogenne.

Aminokwasy endogenne to takie, które mogą być syntezowane przez organizm, natomiast aminokwasy egzogenne to takie, które musimy dostarczyć wraz z pożywieniem.


Zapotrzebowanie na białko


Zapotrzebowanie na białko zależy od wieku i stanu fizjologicznego organizmu. Dorosły, zdrowy człowiek o prawidłowej masie ciała potrzebuje dziennie około 0,9 g białka na 1 kg masy ciała. Jednak w przypadku osób uprawiających sport, a także kobiet w ciąży i karmiących piersią, czy u dzieci, zapotrzebowanie to będzie większe.


Skutki niedoboru białka


Niedobór białka w diecie może prowadzić do niedożywienia i mieć bardzo poważne konsekwencje. Może się ono objawiać przede wszystkim osłabieniem, pogorszeniem samopoczucia, problemami z koncentracją, a nawet zaburzeniami odporności, czy obrzękami.


Skutki nadmiaru białka w diecie


Długotrwałe przekraczanie zalecanych ilości białka w diecie może nieść za sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dieta wysokobiałkowa (np. dieta Dukana) bardzo mocno obciąża nasze nerki i wątrobę, a w najgorszym wypadku może nawet doprowadzić do raka jelita grubego!


Źródła białka w diecie


Układając jadłospis należy zwracać szczególną uwagę na to, aby nasza dieta była możliwie jak najbardziej urozmaicona. Najlepiej jest sięgać po produkty takie jak chude mięso (indyk, kurczak), tłuste ryby morskie, a także nabiał, czy jajka. Jednak warto w swojej diecie uwzględnić również białka pochodzenia roślinnego, jego świetnym źródłem będą np. rośliny strączkowe.6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page