top of page
Szukaj

Jak wygląda programowanie treningowe?

Każdy trener powinien mieć programowanie treningowe, periodyzjację i takie pojęcia jak makro-, mezo- i mikrocykle w małym palcu, ale dzisiaj po krótce dla Was o tym co te pojęcia w ogóle znaczą i jak się w tym wszystkim odnaleźć.


Co powinien zawierać plan treningowy?


Podstawą każdego planu treningowego jest określenie celu, może to być budowanie masy mięśniowej, siły, redukcja masy ciała, czy zwiększenie wytrzymałości.


Plan treningowy powinien być zindywidualizowany!


Trener układając taki plan powinien wziąć pod uwagę możliwości fizyczne, czasowe i predyspozycje genetyczne podopiecznego, a także jego możliwość regeneracji. Regeneracja jest niezwykle ważna, ale o tym dlaczego i w jaki sposób najlepiej jest się regenerować po treningu pojawią się jeszcze posty w najbliższej przyszłości.

Plan treningowy powinien uwzględniać również częstotliwość treningową, dostosowaną do poziomu wytrenowania podopiecznego, a także długość treningu i przerwy pomiędzy seriami. Ważne jest również to jakie ćwiczenia znajdą się w planie oraz w jakiej kolejności będziesz je wykonywać. Plan będzie też zakładał stałą progresję - zwiększanie objętości i intensywności treningowej, tak aby wkładany przez Ciebie wysiłek cały czas przynosił pożądane efekty.


Nie zapominaj o tym, że rozwijanie jakichkolwiek cech motorycznych, tak samo jak budowanie sylwetki to proces i wymaga czasu.

Na koniec najważniejsze, czyli śledzenie postępów podopiecznego i ewentualne dostosowywanie planu pod zmienne, które pojawiają się już, gdy zaczynasz z tego planu korzystać.


Pamiętaj, że w przypadku pracy online z trenerem monitorowanie Twoich postępów będzie znacznie trudniejsze, jednak nie niemożliwe. W tym przypadku komunikacja i feedback, który będziesz dawać trenerowi po każdym wykonanym treningu jest niezwykle istotny. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z siłownią najlepszym rozwiązaniem będzie jednak praca z trenerem personalnym, plany online są świetnym rozwiązaniem, ale dla osób troszkę bardziej zaawansowanych.


Jeśli Twój plan treningowy nie przynosi Ci takich efektów jakich byś oczekiwał, napisz do nas, chętnie Ci pomożemy!


Zostaw nam serduszko i komentarz, jeśli spodobał Ci się ten post.


7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Białko

Post: Blog2_Post
bottom of page