top of page
Szukaj

Dlaczego nie możesz schudnąć?

Nie zliczę ile razy słyszałam o tym, jakie to cudowne efekty daje „dieta MŻ”, a na diecie sokowej nie tylko chudniesz, ale i oczyszczacz wątrobę. 🤦🏼‍♀️


Dzisiaj przygotowałam dla Was wpis, który jest odpowiedzią na pytanie, z którym najczęściej spotykam się w gabinecie podczas konsultacji, czyli dlaczego nie mogę schudnąć?


Zbyt dużo ograniczeń


Pierwszym powodem na mojej liście, z którym spotykam się u większości moich pacjentów to zbyt rygorystyczna dieta. Może nam się wydawać, że im mniej zjemy tym lepiej, nic bardziej mylnego. Zawsze powtarzam, że żeby schudnąć trzeba jeść! Jeśli deficyt kaloryczny jest zbyt duży dochodzić będzie do zwiększonej produkcji kortyzolu - hormonu, który nasila katabolizm mięśniowy, w efekcie czego szybciej doprowadzimy do wyniszczenia organizmu, niż osiągniemy upragnioną masę ciała. Podobnie będzie w przypadku, gdy będziemy trenować zbyt dużo i zbyt intensywnie, nie przywiązując wagi do regeneracji, chociażby w postaci wystarczającej ilości snu.


Dieta albo trening


Skupiasz się tylko na diecie lub tylko na treningach. Zarówno odpowiedni sposób żywienia jak i aktywność fizyczna są ważne w procesie chudnięcia, pominięcie któregoś z nich może skutkować brakiem efektów.


To wina hormonów


To że nie możesz schudnąć nie musi wynikać z błędów żywieniowych, czy treningowych, może się okazać, że cierpisz na jakąś chorobę, która będzie znacząco utrudniać proces chudnięcia, np niedoczynność tarczycy, czy PCOS. W związku z tym, gdy przez dłuższy okres czasu nie możesz schudnąć, pomimo stosowania zdrowej diety i wprowadzenia aktywności fizycznej, zawsze warto wykonać badania krwi, takie jak morfologia, TSH, FT3 i FT4, profil lipidowy oraz stężenie glukozy i insuliny na czczo.


Zapytaj dietetyka


To jednak tylko kilka przykładów, tak naprawdę jeśli masz problem z redukcją masy ciała najlepiej jest się udać do specjalisty - dietetyka, który na podstawie wywiadu, jaki z Tobą przeprowadzi będzie w stanie określić najbardziej prawdopodobną przyczynę i pomóc Ci w osiągnięciu celu.4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Białko

bottom of page