top of page
Szukaj

Jak zapobiegać urazom na siłowni?

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z siłownią, czy trenujesz już od lat, urazy się zdarzają. Przeczytaj post i dowiedz się jak można im zapobiegać.


Uraz vs kontuzja


Te pojęcia często stosujemy wymiennie, mimo że nie do końca oznaczają to samo.

Najprościej mówiąc, uraz to działanie czynników zewnętrznych, prowadzących do kontuzji, czyli uszkodzenia ciała, które uniemożliwia dalszą aktywność i wymaga leczenia.


Najczęstsze urazy


Urazy mogą powstać podczas różnych aktywności, część z nich może być poważna, jednak nie wszystkie wymagają konsultacji z lekarzem.


- Stłuczenia

- Złamania

- Uszkodzenia stawu - zwichnięcia, skręcenia

- Uszkodzenia mięśnia - naciągnięcie, naderwanie, zerwanie

- Uszkodzenia aparatu więzadłowego - naciągnięcie, naderwanie, zerwanie


Dlaczego dochodzi do urazów?


Najczęściej z powodu nieprawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń lub braku odpowiedniej rozgrzewki. Na prawdopodobieństwo wystąpienia urazu mają również wpływ takie czynniki jak zmęczenie, stres, czy błędna ocena swoich możliwości, a także to na co zwracamy uwagę w prawie każdym naszym wpisie, czyli brak odpowiedniej regeneracji, nieprawidłowa dieta oraz nawodnienie organizmu.


Jak zapobiegać urazom?


Przede wszystkim zadbaj o siebie, dieta, nawodnienie i sen to podstawa! Tak samo jak odpowiednio zaprogramowany cykl treningowy i technika wykonywania ćwiczeń, w tym może Ci pomóc trener. Nie zapominaj też, aby słuchać swojego ciała, jeśli coś sprawia Ci ból, przerwij aktywność i poszukaj przyczyny.1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Białko

Post: Blog2_Post
bottom of page