top of page
Szukaj

Rola dietetyka

Coraz więcej osób ma świadomość jak istotną rolę odgrywa prawidłowe odżywianie, coraz więcej osób decyduje się również na wizytę u dietetyka, jednak nie wszyscy wiedzą, że praca dietetyka nie polega tylko na rozpisywaniu diet, dzięki którym można szybko schudnąć.


Czym zajmuje się dietetyk?


Wiele osób nadal kojarzy zawód dietetyka jedynie z odchudzaniem i choć po części jest to prawda, dietetyk ma znacznie więcej obowiązków. Zacznijmy od tego, że w zawodzie dietetyka jest kilka specjalności, należą do nich dietetyka kliniczna, sportowa, psychodietetyka oraz edukator żywieniowy. Każdy specjalista będzie miał w swojej pracy trochę inne zadania.

Rolą dietetyka może być wspomaganie leczenia wielu chorób poprzez ułożenie/dobranie odpowiedniej diety/modelu żywienia, a także edukacja żywieniowa i zachęcenie do zmiany nawyków w ramach profilaktyki wielu chorób dietozależnych. Dietetyk może tez wspierać sportowców w poprawie ich wyników lub naprawiać nasze relacje z jedzeniem.


Jak wygląda wizyta u dietetyka?


Podczas wizyty dietetyk monitoruje postępy pacjenta, zazwyczaj sprawdza jego masę ciała i obwody oraz porównuje te parametry z wynikami z poprzednich wizyt, jeśli pacjent nie ma ustalonego jadłospisu, sprawdza również jego dzienniczek żywieniowy i omawia błędy, które w nim wystąpiły.


Analiza składu masy ciała


Dietetyk może również wykonać badanie składu masy ciała, dokonując analizy bioimpedancji elektrycznej. Czy takie badanie jest wiarygodne? Tak, jednak pod kilkoma warunkami. Trzeba się odpowiednio przygotować, musi ono być rownież wykonane na specjalistycznym sprzęcie, wagi pokazujące procent tkanki tłuszczowej, które możemy znaleźć na siłowni nie dadzą nam wiarygodnego pomiaru.

Warto również pamiętać, że pomiary na nawet najdroższych, najbardziej dokładnych urządzeniach mogą się od siebie nieznacznie różnic, dlatego porównywać możemy te, które były zrobione na tym samym urządzeniu i najlepiej o tej samej porze dnia, a w przypadku kobiet także w tej samej fazie cyklu.
0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Białko

bottom of page