top of page
Szukaj

Napij się wody!

Do czego woda jest nam potrzebna?


Około 70% masy ciała człowieka stanowi woda. Jest ona odpowiedzialna przede wszystkim za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, termoregulację, usuwanie produktów ubocznych przemiany materii (m.in. toksyn) oraz transport, rozpuszczanie i wchłanianie substancji odżywczych.


Ile wody powinniśmy wypijać?


Mówi się o 2 litrach dziennie. Jednak nie jest to do końca prawdą, każdy organizm jest inny i zapotrzebowanie będzie się minimalnie różnić.

Ustalając dzienne zapotrzebowanie na wodę należy wziąć pod uwagę chociażby płeć, wiek, masę ciała, temperaturę otoczenia i aktywność fizyczną.

Osoba dorosła (również dziecko powyżej 40kg), powinno wypijać około 30-35ml wody na 1kg masy ciała.


Ile wody dziennie tracimy?


Wodę tracimy nie tylko z moczem (ok 1,5l dziennie) ale również oddychając (ok 400ml przez płuca) oraz pocąc się (ok 400ml przez skórę). Wiele z nas sięga po szklankę wody dopiero, gdy zaczyna odczuwać pragnienie, to zdecydowanie za późno! Pragnienie jest pierwszą z oznak odwodnienia, co oznacza, że nasz organizm utracił już ok. 1-2% wody.


Objawy odwodnienia


* ciemne zabarwienie moczu i jego mała objętość

* sucha śluzówka jamy ustnej

* sucha skóra, spierzchnięte wargi

* zaparcia

* uczucie gorąca, duszności

* osłabienie, bóle głowy


Jaką wodę wybrać?


Na etykietach butelek z wodą możemy znaleźć informację o ogólnej mineralizacji, jest to ważna informacja nie tylko dla osób z chorobami nerek.

Np podczas treningu lub w upalny dzień znacznie lepiej sprawdzi się woda wysokozmineralizowana, ponieważ będziemy wtedy tracić więcej składników mineralnych razem z potem.
0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Białko

Post: Blog2_Post
bottom of page