Napij się wody!
Do czego woda jest nam potrzebna?
Około 70% masy ciała człowieka stanowi woda. Jest ona odpowiedzialna przede wszystkim za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, termoregulację, usuwanie produktów ubocznych przemiany materii (m.in. toksyn) oraz transport, rozpuszczanie i wchłanianie substancji odżywczych.
Ile wody powinniśmy wypijać?
Mówi się o 2 litrach dziennie. Jednak nie jest to do końca prawdą, każdy organizm jest inny i zapotrzebowanie będzie się minimalnie różnić.
Ustalając dzienne zapotrzebowanie na wodę należy wziąć pod uwagę chociażby płeć, wiek, masę ciała, temperaturę otoczenia i aktywność fizyczną.
Osoba dorosła (również dziecko powyżej 40kg), powinno wypijać około 30-35ml wody na 1kg masy ciała.
Ile wody dziennie tracimy?
Wodę tracimy nie tylko z moczem (ok 1,5l dziennie) ale również oddychając (ok 400ml przez płuca) oraz pocąc się (ok 400ml przez skórę). Wiele z nas sięga po szklankę wody dopiero, gdy zaczyna odczuwać pragnienie, to zdecydowanie za późno! Pragnienie jest pierwszą z oznak odwodnienia, co oznacza, że nasz organizm utracił już ok. 1-2% wody.
Objawy odwodnienia
* ciemne zabarwienie moczu i jego mała objętość
* sucha śluzówka jamy ustnej
* sucha skóra, spierzchnięte wargi
* zaparcia
* uczucie gorąca, duszności
* osłabienie, bóle głowy
Jaką wodę wybrać?
Na etykietach butelek z wodą możemy znaleźć informację o ogólnej mineralizacji, jest to ważna informacja nie tylko dla osób z chorobami nerek.
Np podczas treningu lub w upalny dzień znacznie lepiej sprawdzi się woda wysokozmineralizowana, ponieważ będziemy wtedy tracić więcej składników mineralnych razem z potem.
