top of page
Szukaj

Suplementacja w sporcie

Na rynku dostępny jest ogrom rożnego rodzaju suplementów diety. Praktycznie z każdej strony jesteśmy zasypywani reklamami różnych witamin, minerałów, czy innych specyfików które mają nam pomóc w odchudzaniu, zrobieniu formy, a niektóre już praktycznie robią trening za nas. 😅


Które działają, które są tylko stratą pieniędzy, a które wręcz mogą Ci zaszkodzić? Ciężko się w tym odnaleźć… 🙈 Możesz oczywiście szukać badań i studiować coraz to nowsze publikacje naukowe na ten temat… 🤓📚 albo po prostu zaufać swojemu dietetykowi, który z tą wiedzą powinien być na bieżąco i chętnie pomoże Ci dobrać odpowiednią do Twojej diety i potrzeb suplementację. 👩🏼‍⚕️


Dodatkowo, czy wiesz że suplement suplementowi nie jest nierówny? 😧 To znaczy, że nie każdy suplement musi zostać przebadany zanim zostanie wprowadzony na rynek! Wystarczy, że producent zadeklaruje jedynie jego skład organom sanitarnym w drodze tzw. notyfikacji. 😱


Dajcie nam znać w komentarzach, czy korzystacie z suplementów diety i jeśli tak, to czym się sugerujecie przy ich wyborze?


Właściwe stosowanie suplementów diety może mieć korzystny wpływ na wyniki sportowe, jednak należy używać ich świadomie. Australijski Instytut Sportu (AIS) opublikował listę, która dzieli suplementy na cztery grupy. Podział ten został dokonany na podstawie badań naukowych, które sprawdzały skuteczność danego suplementu. Do grupy A zostały zaklasyfikowane suplementy, których działanie i bezpieczeństwo zostały potwierdzone.


Kreatyna


Prawdopodobnie jeden z najlepiej przebadanych suplementów diety dla sportowców. Badania potwierdzają skuteczność kreatyny i jej pozytywny wpływ na organizm. Stosuje się ją w celu zwiększenia siły i wytrzymałości mięśniowej, a także w celu budowania beztłuszczowej tkanki mięśniowej. Jednak stosowanie jej tylko przed treningiem, który robisz raz na tydzień nic nie da, aby odczuć efekty jej działania komórki mięśniowe muszą się nią wysycić, dlatego zaleca się przyjmowanie jej codziennie.


Kofeina


Wiele badań naukowych wykazało ergogeniczne działanie kofeiny w sporcie. Kofeina jest antagonistą receptorów adenozynowych w mózgu, w związku z tym będzie zwiększać uwalnianie endorfin, poprawiać funkcje nerwowo-mięśniowe, wzmagać czujność i poprawiać koncentrację, a także zmniejszać odczuwanie wysiłku podczas ćwiczeń.


Beta-alanina


Beta-alanina to jeden z podstawowych aminokwasów budujących białka, wchodzi ona w skład karnozyny, będącej antyoksydantem, dzięki któremu jesteśmy mniej podatni na zmęczenie. Suplementacja beta-alaniną ma na celu zwiększenie wydajności beztlenowego systemu energetycznego. Zostało to potwierdzone w wielu badaniach naukowych. 28-dniowa podaż beta-alaniny w dawce 4-6g dziennie zwiększała poziom karnozyny w komórkach mięśniowych aż o 60%.


Azotany (sok z buraka)


Badania wykazały, że dzięki podaży azotanów zmniejsza się koszt tlenowy podejmowanych ćwiczeń. Co ciekawe wcale nie musisz kupować drogich suplementów. W 2009 roku Bailey i wsp. jako źródła azotanów użyli 500 ml soku z buraka i wykazali, że suplementacja azotanów w takiej formie przez okres od 4 do 6 dni była równie skuteczna.


3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Białko

Post: Blog2_Post
bottom of page