top of page
Szukaj

Syndrom niedoboru energii

Czy wiesz jakie skutki dla zdrowia może mieć niewłaściwe żywienie w sporcie?


Kiedyś mówiono o triadzie sportsmenek, dzisiaj już wiadomo że problem niedożywienia nie dotyka jedynie kobiet, dlatego termin ten zastąpiono terminem syndromu RED’S, przeczytaj post aby dowiedzieć się więcej na jego temat. 😉


CZYM JEST SYNDROM RED’S?


Początkowo zjawisko to opisywano je jako „triada sportsmenek”, u niektórych młodych zawodniczek zauważono występowanie zaburzeń odżywiania, wraz z towarzyszącymi zaburzeniami miesiączkowania oraz osteoporozą. Nie wiadomo było jednak, co było przyczyną współistnienie tych schorzeń.


W 2014 roku termin „triada sportsmenek” został zastąpiony terminem „względny niedobór energii w sporcie” (relative energy deficiency in sport”). Dzięki temu, można było szerzej opisać negatywne konsekwencje braku dostarczania dostatecznej energii, nie tylko w przypadku kobiet, a także mężczyzn.


JAKA JEST PRZYCZYNA SYNDROMU RED’S?


Przyczyną rozwoju RED’S jest niewystarczająca podaż energii. Sportowiec powinien dostarczać około 45 kcal/kg beztłuszczowej masy ciała. W momencie, gdy podaż energii jest niższa niż 30 kcal/kg beztłuszczowej masy ciała, występuje duże ryzyko wystąpienia syndromu RED’S.


KTO NAJCZĘŚCIEJ CIERPI NA SYNDROM RED’S?


Na syndrom RED’S cierpią nie tylko sportowcy wyczynowi, ale także sportowcy amatorzy. Ryzyko wystąpienia tego syndromu jest zależne od wiedzy zarówno zawodnika jak i jego trenera.

Syndrom ten jest szczególnie niebezpieczny dla młodych sportsmenek, których organizm ciągle się rozwija.


CZYM OBJAWIA SIĘ RED’S?


W przypadku kobiet wyróżnia się trzy konsekwencje zdrowotne względnego niedoboru energii, są to niedożywienie, zaburzenia miesiączkowania oraz osteoporoza. W przypadku mężczyzn mówi się o ogólnych konsekwencjach niedożywienia, głównie zmianach tempa metabolizmu, zaburzeniach funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego czy osłabieniu układu odpornościowego.


3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Białko

Post: Blog2_Post
bottom of page