top of page
Szukaj

Węglowodany

Czym są i po co są potrzebne?

Węglowodany są głównym źródłem energii w diecie człowieka, zwłaszcza dla naszego mózgu. Do jego prawidłowego funkcjonowania powinnismy dostarczyć min 130g węglowodanów dziennie.


Zapotrzebowanie na węglowodany

Zapotrzebowanie zależy oczywiście od wieku, płci, masy ciała oraz rodzaju wykonywanej pracy i stanu fizjologicznego. Powinny one dostarczać ok. 45-65% dobowego zapotrzebowania na energię. 1g węglowodanów dostarcza ok. 4 kcal.

Proste i złożone

Węglowodany możemy podzielić na proste i złożone. Cukry proste charakteryzują się jednocząsteczkową budową,powodują one dość duży i szybki wzrost poziomu cukru we krwi.


Węglowodany złożone zbudowane są z wielu, podczas trawienia węglowodanów złożonych organizm musi w pierwszej kolejności rozbić je na pojedyncze cząsteczki, bo tylko w takiej formie przedostają się do układu krążenia. Przez to ich trawienie trwa dłużej i są wolniej wchłaniane do układu krążenia, a co za tym idzie nie powodują tak szybkiego wzrostu stężenia glukozy we krwi.


Błonnik

Do węglowodanów złożonych zaliczany jest również błonnik, odgrywający kluczową rolę jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Frakcja nierozpuszczalna błonnika doskonale wspomaga procesy trawienne, pobudza perystaltykę, zapobiegając zaparciom.

Frakcja rozpuszczalna błonnika natomiast wpływa na spowolnienie pasażu treści pokarmowej w jelitach, a także na obniżenie glikemii poposiłkowej oraz stężenie cholesterolu.
6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Białko

Post: Blog2_Post
bottom of page